fbpx

Virtuaalreaalsus: vaata oma SketchUpi projekti uues mõõtmes 

VR ehk virtuaalreaalsus (inglise keeles virtual reality) on 3D-modelleerimise valdkonnas üks murrangulisi tehnoloogiaid, mis võimaldab kasutajatel sukelduda virtuaalsesse keskkonda, 3D-mudelis ringi liikuda ning vahetult muudatusi luua.  

Virtuaalreaalsus arhitektidele ja disaineritele – miks kasutada VR-i 3D-mudeldamises? 

VR pakub interaktiivset kogemust, mis võimaldab disaineritel ja klientidel 3D-mudelit vahetult reaalajas kogeda. Virtuaalreaalsuse komplekti abil saab ise virtuaalselt loodud ruumi sisse minna, selle asemel et vaadelda projekti arvutiekraanilt. Nii võib ruumi paremini tajuda ning hinnata projekti võimalikke puudujääke. Disaini saab näha realistlikus mõõtkavas ja kontekstis.  

Virtuaalreaalsus annab disainerile võimaluse kaasata ka kliente aktiivselt disainiprotsessi, projekteerimisfaasis on võimalik valida ja kohandada elemente virtuaalses keskkonnas. Enne projekti elluviimist on võimalik läbi mängida mitmed disainiversioonid, et leida nende seast parim. VR võimaldab disaineritel ja klientidel koos töötada, olenemata nende geograafilisest asukohast.  

Väga lühidalt: kuidas virtuaalreaalsuse loomine töötab 

Kui 3D-mudelid on olemas, lisatakse need virtuaalreaalsuse tarkvarasse. See tarkvara vastutab mudelite reaalajas renderdamise eest, võimaldades kasutajatel 3D-mudeleid virtuaalses keskkonnas näha ja nendega suhelda. Tarkvara jälgib ka kasutaja liikumist, tagades, et tema tegevus kajastub täpselt virtuaalmaailmas. Olgu tegemist objekti puudutamisega või virtuaalse maastiku uurimisega, tarkvara tagab, et kasutaja kogemus on sujuv ja kaasahaarav. 

Virtuaalreaalsuse kogemiseks peavad kasutajad kandma spetsiaalseid peakomplekte, mis on varustatud andurite ja ekraanidega. Need peakomplektid registreerivadki kasutaja liikumist ja kohandavad vastavalt silmadele kuvatavat kujutist, tekitades virtuaalses maailmas kohaloleku tunde. Peakomplektide kuvarid on tavaliselt kõrge resolutsiooniga OLED-ekraanid, mis pakuvad ülikvaliteetset visuaali. 

Virtuaalreaalsus vabastab disainerid geograafilistest piiridest ka omavahelise koostöö tähenduses. Eriti kaugtöö kontekstis ja rahvusvaheliste projektide puhul on VR muutunud hindamatuks vahendiks, pakkudes reaalajas ühiseid kogemusi ja kiirendades tööde edenemist.

VR-i abil saavad arhitektid ja sisekujundajad luua virtuaalseid tuure hoonetes ja ruumides, et kogeda disaini reaalses mõõtkavas ning teha muudatusi enne ehitamist. Interjööriprojektides saab VR-prillide abil ruumi sisenedes avastada disainielemente, näiteks mööblit ja valgustust, enne nende paigaldamist. Ehitusettevõtted kasutavad VR-i BIM mudelite analüüsimiseks, et vaadelda, kuidas eriosade mudelid koondmudelis kokku sobituvad. 

Kokkuvõttes aitab VR 3D-mudeldamisel luua parema ruumitaju, parandada disaini kvaliteeti ja suurendada klientide kaasatust. Seega on virtuaalreaalsus kasulikuks ja võimsaks tööriistaks arhitektidele, sisearhitektidele ja disaineritele. 

Kuidas skaneerida olemasolev ruum 3D-mudelisse?

  1. Vali sobiv skaneerimisseade.

    Olemasoleva ruumi skaneerimiseks võid kasutada spetsiaalset 3D-skannerit nagu Trimble’i seadmed või hoopis vastava võimekusega nutitelefoni ja spetsiaalset rakendust, näiteks Polyscan. 

  2. Skaneeri.

    Järgi skanneri juhiseid ja skaneeri hoolikalt kogu ruum. Skanerimisseadmega skannimise tulemusel kogutakse ruumiinfot ja sellest tekib punktipilv, mille põhjal saab moodustada ülitäpse 3D-mudeli. Polyscani rakenduse abil tekib automaatselt ruumimudeli 3D-fail. 

  3. Töötle skaneeritud andmeid.

    Kasuta spetsiaalset tarkvara, mis võimaldab skaneeritud andmeid ehk punktipilve töödelda ja luua 3D-mudeleid. Selleks sobilik tarkvara on SketchUp, kuhu saad importida RWP formaadis punktipilve. 

  4. Tööta ruumimudeliga SketchUpis.

    3D-mudeli saad importida SketchUpi ja alustada uue projektiga või liita selle juba olemasolevasse projekti. Seejärel saad lisada uusi elemente või kohandada olemasolevat ruumi vastavalt vajadusele. 

Kuidas 3D-mudelit virtuaalreaalsuses vaadata?

  1. Ekspordi mudel VR-ühilduvasse vormingusse.

    Kui tahad 3D-mudelit VR prillidega vaadata, pead selle 3D tarkvarast sobivasse formaati eksportima, mis ühildub VR tarkvaraga. Populaarsed formaadid selleks on näiteks VRML ja FBX.

  2. Kasuta VR tarkvara.

    Installi VR-sisu vaatamiseks mõeldud rakendus või platvorm, nagu näiteks Oculus Rift, HTC Vive või Valve Index. Kasutatav arvuti peab olema piisavalt võimekas ja valitud tarkvara ning teiste VR-seadmetega ühilduma. 

  3. Impordi ja sisene VR maailma.

    Impordi oma mudel VR rakendusse. Kasuta valitud VR prille ja juhtpulti, et virtuaalsesse keskkonda siseneda, ringi liikuda ja muuta oma 3D-mudelit. VR prille kandes saad mudelit kõigiti uurida, justkui oleksid füüsiliselt kohal.