Sise- ja välisruumide kujundamine 3D-s

Kui Therese Knutsen järgis oma unistust avada oma disainistuudio, polnud ta kindel, kuhu see viib. Nüüd rohkem kui 10 aatat hiljem on tal kliendid kõigis Põhjamaades. Samuti on ta pühendunud sotsiaalmeediale, et hoida huvilisi uusimate projektidega kursis.

Mis inspireeris teid alustama väliruumide kujundamist?

Koolitatud sisekujundajana alustasin oma tegevust välikujundustöödel siis, kui otsustasime abikaasaga luua oma väikesesse linnamaja aeda lopsaka ja funktsionaalse väliala. Leidsin, et funktsionaalsete ja lõõgastavate õuepindade loomine külmas Põhjamaade kliimas oli lõbus väljakutse.

Juhtumisi kajastati meie tööd meedias ja Norra aiaraamatus, muutes selle minu esimeseks avalikustatud aiakujundusprojektiks. Tänapäeval on umbes 90% minu projektidest välitingimustes kujundatud kujundused või sujuva üleminekuga sise- / väliskujundused.

Kuidas kirjeldaksite oma lähenemist disainile?

Lähenen välikujundusele samamoodi nagu siseprojektide puhul. On oluline mõista kliendi vajadusi, elustiili, isiklikke eelistusi ja ruumi kasutamist.

Alustades põhialustest, määratlen ma tsoonid, funktsioonid, põhijooned ja ka kõik välised piirangud. Seejärel järgin oma protsessis kahte paralleelset rada – meeleolude loomine ja algelise 3D-mudeli ehitamine.

Meeleolutahvli jaoks kogun teavet kliendi soovidest, sealhulgas värvid, materjalid ja maja sise- ja välisruumides kasutatud arhitektuuristiil. See aitab mul määratleda projekti kujunduse väljundit.

3D-mudelis alustan tavaliselt põhitsoonide ja funktsioonide määratlemisest, arvestades vaba ruumi. Seda mudelit täiendan pidevalt, kuna pean oluliseks privaatsust, varvestama varjusid, kõrguseid, päikesevalguse ja varjude suunda, taimi ja rohelust – pluss kõiki muid kujunduse lõpuleviimiseks vajalikke elemente.

Kliendi isiklikku stiili kajastavad lahendused on igas projektis võtmetähtsusega. Soovin, et sise- ja välialad ühendaksid ja muutuksid aastaringseks elamispinnaks.

Kuhu SketchUp sobib teie loomeprotsessi?

Üleminek ainult 3D-režiimis töötamisele on määratlenud minu lähenemist projektidele, suurendades nii minu efektiivsust kui ka loovust.

Sketchupi kiirus ja lihtsus võimaldavad mul kujundusi reaalselt visandada, katsetades kiiresti erinevaid vorme ja lahendusi, pürgides lõpptulemuse poole.

See kehtib eriti välikujunduse puhul, kus maastiku kuju ja erinevad kõrgused on kujundusest lahutamatud osad ning lihtne plaanivaade ei ole piisav. Olen tegelikult käsitsi visandamise üldse lõpetanud, tehes 3D-mudelis isegi esimesed jooned.

Lisaks kujundamisele võimaldab Sketchup mul oma lahendusi klientidele väga tõhusalt edastada – eriti virtuaalselt teostatavate projektide puhul.

Võimalus näidata paljusid 3D-stseene aitab kliendil lõpptulemust mõista ja visualiseerida nii enda kui ka töövõtjate jaoks. Mudelist saan välja võtta kõik asjakohased 2D joonised ja detailid – sealhulgas täpsed mõõtmed -, mis on projektide teostamisel hädavajalikud.

Milliste funktsioonideta ei saaks te ilma elada?

Nii sise- kui väliskujunduses on 3D-mudelite ladu (3D-warehouse) objektide rohkus suur eelis. Kuna saadaval on praktiliselt igasugused puud, taimed ja lilled, mida teised kasutajad jagavad, siis saan kujundust esitada täpselt nii, nagu mul seda vaja on. Ma leian enamiku mööblit ja muid esemeid, mida ka otsin. Kui ei, siis modelleerin neid ise ja jagan neid kindlasti kogukonnaga.

Väliskujunduses on hädavajalik planeerida, kuidas päikesevalgus ruumi langeb. See on veelgi olulisem meie põhjamaistel laiuskraadidel, kus madalaid päikesekiiri mõjutavad tugevalt maastik, majad ja puud. Kõigi oma projektide jaoks kasutan disaini kavandamiseks algstaadiumist „varjude“ (shadows) funktsiooni.

Funktsionaalsuse ja erinevate võimaluste illustreerimiseks kasutan kihte ulatuslikult, et näidata uste ja lükandkatuste avanemist ja sulgemist, valikuid erinevate objektide vahel või kasutusstsenaariume. Samuti on aastate jooksul loodud projektide kogu säästnud aega teistest mudelitest kiireks kopeerimiseks ja kleepimiseks.

Milline on teie lähenemine oma disainilahenduste renderdamisele ja klientidele visualiseerimisele?

Suurem osa minu tööst on elamuprojektidega, kus tulemust kasutavad peamiselt otse omanikud ja nende töövõtjad. Minu disainilahenduste visuaalne esitlus, kasutades ainult SketchUpi kohalikke funktsioone, sobivad hästi minu disainiprotsessi ja kliendi vajadustega.

Enamik minu disainitundidest kulub funktsionaalse väärtuse lisamisele, mitte mudeli täpsustamisele ja aeganõudvale renderdamisele. Klientidega, kes asuvad kogu riigis, edastatakse projekti lõplikud esitlused tavaliselt e-posti teel.

Kuuleme, et teie pereliikmed aitavad mõnikord teie kujundustel. Kuidas nad teie loomeprotsessi toetavad?

Pere kaasamine minu ettevõttesse on olnud tohutu väärtus! Mu mees hakkas SketchUpi inseneritöös kasutama üle 10 aasta tagasi ja ta õpetas mind kannatlikult tarkvara kasutama. Teatud disainiprobleemide või keeruliste mudelite korral loodan, et ta juhendab mind oma protsessis edasi.

Paar viimast aastat on minu 18-aastane poeg SketchUpi kasutama õppinud ka koolis. Ta võtab minu ettevõttes ette teatavaid töid, sealhulgas uute projektide jaoks olemasolevate hoonete ja ümbritseva maa-ala koostamist.

Kas on mõni lemmikprojekt, mille üle olete eriti uhke?

Kõige rohkem tunnen rõõmu projektidest, kus olen saavutanud oma eesmärgi luua sujuvad üleminekud sise- ja väliruumide vahel. On väga tänuväärne saada klientidelt tagasisidet, et disain on ületanud nende ootused ja inspireerib neid projekti vastavalt minu disaini ettepanekule lõpule viima.

Allikas: https://blog.sketchup.com/home/designing-seamless-indoor-outdoor-spaces-in-3d