fbpx

DIY SketchUp-iga: Terrassi ehitamine

Nii jõudsin lõpuks maja taha terrassi ehitamiseni. 

Olen minevikus teinud mõningaid ehitustöid ja samuti on mul mitme aastapikkune kogemus elamute projekteerimisel, nii et teadsin, et saan ise projekteerimisega ja ehitamisega hakkama. Üldine soov ja plaan oli mul juba välja mõeldud, kuid nüüd hüppasin SketchUpi, et täpselt välja mõelda, mida ma pean selle idee elluviimiseks tegema.

SketchUpi mudeli eesmärk oli täita kolm nõuet:

  1. Optimeerida materjalide kasutamist, nii et mul oleks raisatud materjali vähe või üldse mitte
  2. Jõuda võimalikult lähedale täpse materjali kogusele
  3. Luua plaanid, mille põhjal saaksin taotleda ehitusloa

Seda silmas pidades hakkasin modelleerima. Alustuseks tegin oma maja olemasoleva mudeli tagaküljele terassi suuruse kuju. Sellega said terassi mõõtmed ja paiknemine praktiliselt paika.

Mudeli järgi tundus, et umbes 5 meetrit pikk ja 3 meetrit lai terass sobib mulle. Seda silmas pidades hakkasin materjale uurima. Tänu veebilehele Internetis span kalkulaator , sain ma teada, kui tihe peaks olema mu karkass ja mis materjali peaksin selleks kasutada

Oma kohalikust poest suutsin raami jaoks leida 50×100 materjali raami jaoks (nii 5m ja 3m materjali). Kui ma seda õigesti teeksin, saaksin ehitada kogu oma teki raami väheste lõigetega! Parem veenduge selles siiski ja lähme tagasi SketchUpi ja modelleerime paar tala komponenti!

Hästi! 

Nüüd oli mul vaja seal mingit toed luua.  Jällegi teadsin tänu eelmisele kalkulaatorile, et mul oleks vaja nelja posti, mis seda põhiraami tala üleval hoiaks. Niisiis, järgmisena, nende modelleerimine.

Tore! Sellega suutsin kinnitada, et saan tellida ühe 100×100 2meetrise pikkusega posti, et lõigata sellest neli tugiposti! Selle teabega varustatud, hakkasin postvundamenti planeerima? Kuidas ma üldse silindri mahtu arvutan? Mul pole aimugi … aga SketchUpiga modelleerisin 150mm ringi, kasutasin Push / Pull funktsiooni ning sain teada palju betooni mul kulub.

Nii, otsustasin, et selle projekti puhul ei hakka ma mitu korda mööda poode käima ning arvutan ka kõikide kinnitustarvikute kulu

Kinnitusite leidmine oli lihtne, kuna 3D Warehouse’ist suutsin leida mudeleid talade kinnitustega. Kui te pole seda veel teinud, peaksite tutvuma Simpson Strongtie mudelitega . Nad on vinged!

Järgmisena lisasin poltide komponendid. Sama tegin mutrite ja poltide puhul, mis ühendasid tala postidega.

See läks suurepäraselt! Siinkohal sain täpse arvu polte, mutreid, seibe, vinkleid ja postialuseid, lihtsalt valides need ja vaadates üksuse teavet või käivitades kiire genereerimisaruande. 

Sellel kiirel modelleerimisel oli veel üks hüve! Mudeli ümber keereldes märkasin, et postide mutrid ja poldid segasid talasid.

Õnneks ei olnud ma siinkohal veel materjale tellinud ega isegi ehitusluba taotlenud! Lahendus oli siiski piisavalt lihtne, nihutasin raami tala natukene edasi.

Terrassi viimane samm oli lisada terrassilauad. Esialgu plaanisin tellida 10cm laudise ja lõigata lauad mõõtu. Lõpuks võitis minu mõte, et katsun võimalikult vähe lõigata ning tellin täpse pikkusega lauad. Lõikamist pole vaja!

Kogu projekt on valmis saamas! Lisasin enne lõpetamist mudelile veel kaks komponenti: üks oli naelte komplekt postide allosas, et see alusega ühendada, ja teine, mis võimaldas mul loendada klambreid, et kinnitada laudis talade külge!

Kiire aruande loomine andis mulle praeguseks täieliku materjalide loendi terrassi ehitamiseks 

Siiani olin täitnud kaks nõuet:

  1. Optimeerida materjalide kasutamist, nii et mul oleks raisatud materjali vähe või üldse mitte
  2. Jõuda võimalikult lähedale täpse materjalide arvule

Nüüd pidin lihtsalt lõpliku materjaliarvestuse välja lööma ja koostama plaanid linnale esitamiseks – see pole sugugi raske. Teadsin, et tahan raami ülemist vaadet mõõtmetega, külgvaadet, mis näitab sügavust kõrgemal ja allpool astet, pilti, mis kirjeldab raami ühendusi ja postvundamendi infot, ja teist ülalt vaadet koos terrassiga.

Nende vaadete saamiseks lõin igaühe jaoks stseeni ja vajadusel lisasin teel oleva geomeetria eemaldamiseks jaotustasandi.

Nende loodud stseenide abil hüppasin LayOutisse ja panin igaühe oma lehele (kaane jaoks oli päris isomeetriline viide). Jäi vaid lisada tekst ja mõned mõõtmed ning mul oli lihtne, kuid informatiivne plaanide komplekt, mis oli valmis linnale esitamiseks. Mul oli vaja vaid nüüd eksportida mudel PDF-i ja saata neile e-post!

Üleüldse oli see suurepärane disainiprojekt ja osutus lihtsaks ehitiseks. Kas ma oleksin võinud käsitsi joonistada mõned plaanid ja arvutada materjalid, mida arvasin vaja olevat? Tõenäoliselt. Ma tean siiski, et kui ma oleksin seda teinud, oleks mul saematerjalist ja väike tarviikutest väheks jäänud ning tõenäoliselt oleks mul olnud liiga palju betooni ja laudist.

Mõni tund SketchUpis säästis mulle ilmselt paarsada dollarit materjali ja rohkem kui ühte installatsioonipeavalu!