Innovaatiline töökoha kujundamine

Innovaatilise töökoha kujundamine ettevõtte 3DEA näitel

Ivan Borovi hakkas 3D-modelleerimine huvitama 14. aastaselt, kui tegi sõbraga ühe projekti, milleks kasutas SketchUpi ja Google Earthi. Teda paelus SketchUpi funktsionaalsus ja lihtsus tervikuna. Milanos sisekujundust õppides võitis ta stipendiumi.

Praktika ajal Milanos asuvas suures näitusemajas sai ta aru, et kolleegid joonistavad endiselt ainult 2D-jooniseid. Borov tutvustas meeskonnale SketchUpi 3D-ruumilist maailma, et aidata muuta nende tööviisi ja muuta töö tõhusamaks.

Ta naasis 2012. aastal Bulgaariasse ja töötas neli aastat mööblifirmas, enne kui asutas 3DEA – dünaamilise sisekujundusettevõtte, mis keskendub töökohtade ruumilisele kujundamisele.

Rääkige meile natuke oma ettevõttest ja tehtud tööst.

 Alustasin 3DEA-ga pärast mitmeaastast õpingujärgset töökogemust Milanos ja Bulgaarias. Olin mööbliettevõttes töötades üles ehitanud kontaktide võrgustiku, nii et mul oli sujuv üleminek mööbliettevõttest sisekujundajaks. Tavaliselt töötame suurte ja väikeste ettevõtetega, aidates väljendada nende olemust, kaubamärki ja visuaalset identiteeti nende interjöörides. Loome ka näiteks näituste ja stendide kujundusi ning palju muudki.

“SketchUp on Šveitsi armeenuga, mis annab meile võimaluse kõiki ülesandeid teha järjepidevalt hästi.”

Meie projektide põhiliseks eesmärgiks on hea disaini ja ehitatavuse kombinatsioon.

Me meeskond on toetav, tehes vajadusel tihedat koostööd teiste disainispetsialistidega – eriti arhitektuuribüroodega. Leiame, et selline koostöö pakub meile suuremaid teadmiseid ning võimalusi, et võtta vastu suuremahulisi projekte.

3DEA oli pikka aega viieliikmeline meeskond – kuni selle aasta alguses isaks sain. See suur elusündmus sundis mind üle vaatama oma lähenemise tööle ja leidma paremat tasakaalu. See tähendas 12–15h kestvatest tööpäevadelt üleminekut paindlikumale tööajale. Samuti pidime hakkama rohkem valima projekte, mida me saame käsile võtta.

SketchUpis renderdatud töökoha kujunduse eskiis – 3DEA

Mis eristab teie ettevõtet teistest?

Meie peamine eristaja on see, et proovime uusi asju. Õpime katse-eksituse meetodil vigadest ja läbimurretest, mis tähendab, et me võime luua täiesti uusi mooduseid. Vigade tegemise all mõtleme ka seda, et kasutatakse liiga vanu ja aegunud töövõtteid, mis tegelikult enam tänapäeval pole sobivad. See oli probleemiks ka näitusesaalis, kus ma Milanos töötasin – mõned veteranarhitektid kasutasid endiselt sama töövoogu, mida nad õppisin ülikoolis. Muidugi võib olla raske midagi uut proovida ja ebaõnnestuda, kuid see on lõpuks seda väärt, sest just nii sünnib innovatsioon ja head tööd.

SketchUpis renderdatud töökoha kujunduse eskiis – 3DEA

Kus sa õppisid?

Õppisin Milaanos Euroopa Disaini Instituudis (IED) sisekujundust. Esimene aasta keskendus traditsioonilise joonistamise – olemasolevate ruumide vaatluste ja käsitsi joonistamisele aluse panemisele. Seejärel edenes õppekava 2D-st 3D-ni, kus meile õpetati erinevaid 3D-programme. Leidsin, et SketchUp ühendab eraldi programmide kõik põhifunktsioonid ühte tarkvarasse, mis aitas mul palju aega ja vaeva kokku hoida. Ausalt öeldes oli mul raske  mõnda keerukamat tarkvara õppid, sest need pigem takistasid kui aitasid kaasa kujuduste loomisele. Sain SketchUpis hõlpsalt oma disaini modelleerida ja seejärel LayOut abil oma 2D tehnilisi jooniseid luua. Vahel tekkis probleeme, kui failid muutusid liiga mahukaks ning enne tähtaegasi hakkasid esinema seetõttu probleemid, kuid jooksvalt õppisin nippe, kuidas efektiivsemalt modelleerida ning lõpetasin edukalt ka kooli.

Kui tähtis on töökoha funktsinaalsus väljanägemise kõrval?

Funktsioonaalsuse ja disaini tasakaalustamine on iga projekteerimisülesande põhinõue. Praegune suundumus pöörab paljude minu põlvkonna disainerite tähelepanu trendidele ja moes olevale disainile. Aeg on tõestanud, et disainilahenduse sobivus, kasutatavus ja vastupidavus tagavad selle kestvuse ajas.

“… Aeg on tõestanud, et disainilahenduse sobivus, kasutatavus ja vastupidavus tagavad selle kestvuse ajas..”

See kehtib igat tüüpi disaini kohta; autode projekteerimine, mööblidisain ja arhitektuur. Usun, et on äärmiselt oluline teada, millist materjali kasutada ja milliseid funktsioone integreerida. Ilu on oluline, kuid siiski on tähtsam, et muud põhiprintsiibid oleksid pikaajaliselt kestvad.

SketchUp renderduse eskiisi ja hilisema foto vürdlus – 3DEA

Kuidas teha projekti vältel otsuseid?

Mind inspireerib Bjark Ingelsi lähenemine suhtlusele. Igal tema loodud projektil on selge lugu ja narratiiv, mida mõistab igaüks. Samasuguse selguse saavutamiseks töötame selle nimel, et meie pakutud lahendus oleks kliendi ja lõppkasutajate jaoks nähtav, sõltumata projekti ulatusest. Meil on kombeks lisada palju pilte, visandeid, reaalse elu mudeleid ja 3D-jooniseid – need kõik on LayOut’is kokku pandud. Iga projekt tekitab erinevaid probleeme, nii et me võtame kasutusele erinevat tüüpi meediume.

AECO Space korruseplaani projekt. Modelleeritud SketchUpi abil ning plaan märkustega on tehtud LayOut-is

Rääkige sellest suurepärasest projektist, mis te tegite ettevõttele AECO Space

Meie ülesandeks oli kavandada AECO Space-ile ja pakkuda välja töötajatele funktsionaalsed ja loomingulised ruumid. Sealhulgas ka esitlus- ja koolitusalad, mis võiksid sobida erinevale arvule tarkvarapraktikantidele. Meil oli avar ruum, millega töötada: suured aknad, kõrged laed ja palju valgust. Need head omadused olid väljakutseks. Kuigi need funktsioonid sobivad suurepäraselt töötajatele, osutusid need igapäevatöös problemaatiliseks, eriti ettevõttesiseselt korraldatavate koolituste ja esitluste jaoks.

AECO Space brändi peegeldamine läbi värvide ja materjalide.

Produktiivsema keskkonna loomiseks valisime aknakatte jaoks piisavalt suured rulood, et katta suuri aknaid, vähendades sellega peegeldusi. See tähendas, et pidime välja mõtlema, kuidas rasked rulood lakke kindlalt riputada. Probleem lahendamiseks kasutasime Jooniseid ja 3D-mudeleid, et katsetada kahte nähtavat ja kahte peidetud võimalust. Pärast kliendiga konsulteerimist valisime peidetud variandi, mille tootis ja paigaldas seejärel üksainus töövõtja, säästes meile aega ja muutes protsessi palju tõhusamaks.

SketchUp renderdus töökeskkonnast – 3DEA

Algne ruum oli kavandatud panga ruumideks, nii et me peitsime graniidist põranda, mida klient ei soovinud. Eelistatud põrandakatte saamiseks tuli eraldada viisteist kuni kakskümmend protsenti eelarvest. Projekti õigeaegseks ja eelarve piires valmimiseks oli oluline teha kogu projektile selge eelarve ja tegevuskava.

Ehitatud ruum on peaaegu identne teie plaanidega, kuidas jõuda projekteerimisetapis sellise täpsuseni?

Lubatu saavutamine oli lihtne, kuna me teadsime, et ehituslikult on see kõik võimalik. Projekteerides projekti ehitatavust silmas pidades, teadsime, et suudame ehitada välja pakutud lahenduse kuni elektriplaanini ja seadmete asendini.

Kontori läbilõige – modelleeritud SketchUp Pro-s ja esitletud LayOut-is.

See tähendas ka seda, et saime kontseptsiooni kliendiga selgelt edastada ja edastada oma töövõtjatele selgeid tehnilisi üksikasju. Renderdatud, märkustega ja mõõtmetega joonised tagasid, et meie töövõtjad said projekti iga elemendi hõlpsasti paigaldada. Tegime seda eri värvi ja suurusega eritellimusel olevate põrandaplaatidega, mis tähendab, et saime edastada selged joonised ja tagada sujuva paigaldamise. Samuti oskasime kulusid täpselt arvutada, kasutades oma joonistelt tehtud väljavõtteid ja anda meeskonnale suurepäraseid juhiseid.

Plaan kontori põrandaplaanis – võrgustik, värvid ja asetsemine.

Kas kasutate juba olemasoleavid tooteid oma projektides?

Jah, me hangime paljudelt tarnijatelt ja töövõtjatelt olemasolevaid ja eritellimusel tehtud tooteid. Meie AECO Space projektil oli umbes üheksateist erinevat töövõtjat ja alltöövõtjat, kes tarnisid inventari, furnituuri ja elektrilised seadmed. Parima kvaliteedi ja hinna saamiseks ning tähtaegadest kinnipidamiseks oleme leidnud, et peame töötama parimatega.

Õnneks on meil väljakujunenud valik ettevõtteid, kellega teeme koostööd ja kes pakuvad kvaliteetset tööd õigel ajal ja eelarve piires.

Milline on teie praegune töövoog SketchUpis?

Objekti analüüsi ajal joonistame käsitsi projekti, mis kajastab mõõte, mis on hiljem kujundusprotsessis eriti olulised.

Skaleeritud mõõtmetega põrandaplaan, kasutatud SketchUp Pro & LayOut tarkvara.

Teeme ka palju fotosid. Kontorisse jõudes teeme käsitsi tehtud joonistest ja fotodest 2D jooniseid, et kirjeldada neid detaile. Seejärel teeme nendest kontseptuaalsed 3D-mudelid

Loome pilte, mida klient saab üle vaadata, kommenteerida ja heaks kiita, ning siis läheme üle tehnilistele 3D-joonistele ja detailidele, keskendudes täpsusele, et tagada ehitatavus. Meie mudelid on andmetega rikastatud, kuna see aitab meil hinnanguid anda ja täpsustusi teha.

Mööblie detailid – 3DEA ja AECO Space projekt.

Isegi ilma fotorealistlikke renderdusi loomata aitab SketchUp-is loodud kontseptsioonist kliendis emotsioone tekitada. Seejärel keskendume kliendi köitmisele valmistootega.

Mis vahenditega te arvestate materjalide ja tööjõu kulu?

Me koondame alade ja mõõtmete info SketchUp-i Entity Info vahekaardilt Excelisse ja kasutame valemeid, et anda kiired hinnangud projektile. Meie mudelid on täpsustatud andmetega rikastatud, nii et kui teeme eelarvet, spetsifikatsioone või hinnad muutuvad – siis muutuvad ka meie raportid kiirelt

Milliseid SketchUpi laiendusi te kasutate

Make Faces säästab palju aega. CleanUp³ aitab eemaldada ebavajalikke elemente ja materjale, et muuta mudel kergemaks. Meie arust on Fredo Tools väga kasulik ja Round Corners on väga mugav nurkage ümardamiseks. Renderdamseks kasutame Vray-id.

AECO Space interjööri renderdus – 3DEA.

Millise projekti üle sa kõige uhkem oled?

Kavandasime Bulgaaria ranniku lähedal Musta mere ääres asuvale 24/7 mereseiretornile 3 x 1,4 meetri kõik-ühes metallkonstruktsiooniga töökoha. Kõik arvutid, seadmed ja juhtmestikud olid vaja täielikult metallkonstruktsiooni integreerida. Kujundusprobleemi lahendamine oli alles lähtepunkt. Pidime läbi mõtlema tarne- ja paigalduslogistika. Alustades ühest kliendi jagatud näidispildist oli meil projekti kavandamiseks, arendamiseks ja elluviimiseks aega kuus kuud.

Mereseiretorni töökoha plaanid – 3DEA.

SketchUp osutus ülimalt oluliseks nuputamisel, kas kõik Sofias tehtavad eraldi osad mahuksid enne kokkupanekut veoautosse ja siis Varnasse ja Burgasesse. Mereseiretorn sarnaneb Pisa torniga ja mõned tükid ei mahtunud lifti. See tähendas, et pidime täpselt simuleerima, kuidas kirjutuslaud jõuaks selle lõplikku asukohta torni ülaosas. See projekt oli tõeline ülesanne, kuid selle elluviimine oli tekitas rahulolu ning SketchUp oli projekti algusest kuni lõpuni suureks abiks.

” SketchUp oli projekti algusest kuni lõpuni suureks abiks.”

Minu jaoks oli veel üks esiletõstmist vääriv projekt sobivate alumiinium- ja tammespoonlampide kavandamine ja tarnimine Bulgaaria uue kaubanduskeskuse kolmele korrusel. Tegime koostööd valgustitootjaga Prisma, et luua kolmsada lampi mõõtmetega vahemikus 50cm x 50cm kuni 6 x 4m.

6m kujudatud lambid – 3DEA.

Kus me leiame näiteid teie töödest?