SketchUp mudelid olemasolevast hoonest kuni ehituslike joonisteni. Kõikide piltide autor on Tom Kaneko.

Tom Kaneko on arhitekt ja SketchUp ninja, kes spetsialiseerub elamute ehitustöödele ja laiendustele Ühendkuningriigis. Selles artiklis me uurime tema töövoogu ja kuidas ta kasutab SketchUp’i, et luua klientidele väärtust.


“SketchUp on kujundus ja koostöövahend, mida saab kasutada nii kliendi kui ka töövõtjaga suheldes.”


Räägi oma taustast arhitektina ja kuidas see mõjutab sinu lähenemist kujundamisele.

Mind tõmbab tehniline aspekt selle ameti juures kui ka objekt ise. Õnneks on mul väga praktiline kogemus Edinburgh’i Ülikoolist, mis on aidanud suurest kaasa ka töötegemisel Kujundajana sa pead teadma mitmeid külgi…teadmiste lüngad ilmnevad faasis, kus projekt muutub ehituslikuks, eriti siis kui pead vestlema ehitajate ja alltöövõtjatega.

Kuna sa avastasid SketchUp’i?

  1. aastal, kui töötasin Jemima majaga – maja laiendus, millele olid suured nõudmised kuid väike eelarve.

SketchUp mudel ja foto valmis projektist – Jemima maja, London.

Et eelarvega toime tulla, pidin reaalsuesse jäädes kliendile looma väärtusliku projekti – ma pidin väga tõhusalt oma aega kasutama. Me tahtsime luua huvitavat ja funktsionaalselt ruum kasutades soodsaid materjale läbimõeldult – kõik ideed pidime Jemimaga kooskõlastama alati. Kontseptsiooni modelleerimine SketchUp’is aitas oluliselt kaasa meie vestlustes, et anda kiirelt ideid edasi 3D’s, niiet kõik osapooled tajusid, millest jutt käib ning kuidas teatud muudatused mõjuvad.

Ümberehituste ja laienduste puhul on alati oluline mõista, kuidas näite soojustuse paksus võib mõjutada lõpplikku põrandapinda. Selleks on oluline see juba kujudamise etapis läbi mängida.

SketchUp’is ma loon kõik detailsed joonised, mida me vajame ning põhimõtteliselt loome juba terve ehitise enne kui me läheme kohapeale. Seda tehes märkan ma kõiki vigu.

3D detailid maja laienduse raamistikust.

Sujuv üleminek kontseptsioonist on oluline edukaks ehitamiseks – Kuidas seda tagada ja kuidas SketchUp toetab töövoogu??

Ma alustan igat kontseptsiooni käsitsi tehtud visanditest. Ma keskendund, et saada plaan paika ning arvestada kliendi nõudmisi ja vajadusi ning hoone piiranguid.

Käsitsi tehtud visand ühest projektist.

Skemaatilises projekti etapis saan ülevaate olemasolevast hoonest ning muundan selle SketchUp mudeliks. Minu mudeli on ehitatud üles nii, et iga korrus on eraldki komponent, samuti seinad ja põrandad on eraldi, mööbel ja inimesed on eraldi kihtidel. Hästi oragniseeritud mudel teeb mulle lihtsalt selle muutmise. Samuti ma salvestan kõik olulised vaated (scenes) ja dokumendid SketchUp’is ja LayOut’is – põrandaplaanid, lõiked, vaated…

Üks tüüpiline kujundamise väljakutse on saavutada hea ruumitunnetus arvestades ka kõrvalisi objekte (näiteks naabermaja varjud jne). Siinkohal aitavad läbilõiked ja 3D vaade leida unikaalseid ja asjakohaseid lahendusi.

Varajane kontseptsiooni mudel ning lahenduse väljatöötamine.

Mudelit saab kasutada, et õppida, kuidas liigub päikesevalgus ja kuidas varjud langevad hoonele.

Päikesevalgus ja varjud hoonel.

Kui plaan ja lahendus on väljatöötatud ja kokkulepitud, siis ma loon ehituslikud joonised. Need on alati detailsed, et mõte jõuaks ühemõtteliselt ehitajateni.

Ehituslikud joonised, mis on koostatud LayOut’is näitavad vajalikke detailide sidemeid

Nii nagu kujundus edeneb, teen ma tavaliselt erinevad mudelid erinevate etappide jaoks. Suur võit on see, et ma saan kiiresti uuendada sektsioonide vaateid kasutades Skalp for SketchUp ning LayOut automaatselt sünkroniseerib muudatused.

Järgmiseks ma loodan detailse ehitusliku mudeli, mida kasutatakse kohapeal. Õõnsate seinte asemel on tehnilised seina ja katuse konstruktsiooni üksikasjad.

Ma olen aru saanud, et kui näidata ehitajatele 3D mudeleid, siis see aitab neil paremini projektist aru saada. Nad saavad selgelt aru, mida nad teevad ning miks. Minu kogemused näitavad, et selge informatsioon tagab head suhted tööplatsil. Mõned kogenud ehitajad varasematelt projektidel on kiitnud minu SketchUp’is tehtud jooniseid ning pidanud neid ühtedeks parimateks mida nad näinud on.

Ehitusjärjestus.

Mis standardeid sa kasutad SketchUp’is joonestamisel?

Ma kasutan tavaliselt A3 lehte, sest see on paras suurus, mida arvutis vaadata ning mida printida. Ma kasutan Helvetica fonti ning hoian dokumendid lihtsad, loetavad ja skaleeritavad.

Mida sa kasutad renderdamiseks ja visualisatsioonideks?

Ma kasutan renderdusteks laiendust Thea, sest see on lihtne. Samuti on saab seal luua hea valgustatuse.

Mis klaviatuuri nupukombinatsioonita sa ei saaks?

Hide rest of model ilmselgelt! “Ctrl + H” võimaldab mul lihtsalt muuta väikest komponent suures ruumis.

Märge: Ctrl + H on Tom’i enda tehtud lühikombinatsioon. Vaata kuidas luua lühikombinatsioone.

Millist SketchUp laiendust sa kasutad kõige enam?

Ma ütleks, et Skalp for SketchUp.

Vaata mõningaid Tom’i töid veebilehelt – www.tomkaneko.com.

Autor: Sumele Aruofor
Allikas: https://blog.sketchup.com/article/tom-kaneko-design-architecture-sketch-design-build-practice

 

 

Comments are closed.

KÜSI NÕU VÕI ABI