10 KASULIKKU NIPPI, MIDA IGA MODELLEERIJA PEAKS TEADMA

Kasuta kolmenupulist hiirt, et navigeerida

Ära isegi mõtle klikkimisest orbiti või zoomi nupule tööriistaribal. Vajad kolmenupulist hiirt, et navigeerida SketchUpis. Hiire rull on tegelikult ka nupp. Kui sellel klikkad ja all hoiad, siis ajutiselt aktiveerib SketchUp orbiti tööriista. See säästab teie aega selle võrra, et te ei pea edasi-tagasi tööriistaribale liikuma, et orbiti tööriist aktiveerida. Parim on selle juures see, et orbiti tööriist aktiveeritakse ainult ajutiselt. See tähendab seda, et kui oled parasjagu joonistamas näiteks ristkülikut ja kui vajutad hiire rulliku alla, saad valida endale parema joonistusnurga. Kui parem vaatenurk on valitud, saad lõpetada ristküliku joonistamise. See toimib kõikide tööriistade kasutamise ajal.

Paljundamine

Enamik inimesi on harjunud mõttega, et paljundamiseks kasutada copy/paste meetodit (CTRL+C/CTRL+V). Saate seda teha ka SketchUpis, aga see pole parim viis, et teisaldada või kopeerida midagi. Esmalt vali objekt, mida soovid kopeerida. Veenduge, et see on grupis. Seejärel Move tööriistaga, klõpsake objektil ühe korra, et alustada liikumist. Seejärel vajutage klaviatuuril alla nupp CTRL. See ütleb SketchUpile, et soovite teha objektist koopia. Liiguta seejärel objekt määratud kaugusele originaalist või sisestage kaugus klaviatuuril ja vajutage enter. Kui te soovite saada mitut eksemplari võrdsel kaugusel, ütle SketchUpile mitut koopiad soovid. Näiteks sisesta klaviatuuril "10* + enter", et saada 10 koopiat originaalist võrdsel kaugusel. Kui soovite originaali ja koopia vahele võrdsel kaugusel 10 koopiat, tuleb vajutada "/10 + enter".

Kasutage mitut sammu keerulisteks liigutusteks

Kui te näiteks üritate liigutada objekti "alla ja paremale, natukene tahapoole", mõnikord on seda raske SketchUpile selgeks teha, kuhu üritad objekti liigutada. Üks trikk, mis tõesti aitab on liigutada objekti ühel teljel korraga. Esiteks, et saada kõrgus õigeks, tuleb objekt lukustada sinisele teljele ja viia soovitud kõrgusele. Teiseks, lukusta objekt rohelisele teljele ja vii objekt soovitud kaugusele. Viimaseks, viige objekt punasele teljele ja viige objekt soovitud kaugusele. Tehke need kolm sammu eraldi ja saate täpselt positsioneerida objekti soovitud asukohta.

Looge juhtliine Tape Measure Tool(mõõdulint) tööriistaga

Pärast seda, kui olete loonud SketchUpis mõned põhilised 3d kujundid, soovite luua varsti kindlate mõõtudega kujundeid. Üks võimalus kindlate punktide määramiseks on kasutada Tape Measure Tool-i. Juhtliinide loomiseks, klikkige objekti serval ja liigutage hiirt selle telje suunas, kuhu soovite juhtliini luua. Ärge unustage, et saate lukustada kursori nooleklahvide abil teljel, millel soovite liikuda. Sisestage klaviatuuril vahemaa, kui kaugele juhtliini luua soovite ja vajutage enter.

Viide teistele punktidele teie mudelis

Võite viidata teistele osadele oma mudelis, et liigutada kahte objekti korraga. Oletame, et teil on mudelis laud ja tool. Soovid laua põhja ja tooli paigutada samale tasapinnale. Esmalt pead valima tooli, seejärel vali move tööriist. Viita toolipõhjale, et paigutamisega alustada. Lukusta sinine telg (vajutage ülanoolt, et sinine telg lukustada), seejärel liiguta hiir lauapõhjale. See paigutab mõlemad objektid sinisel teljel võrdsele kõrgusele.

Kasutage gruppe ja komponente

Kas te soovite, et teie mudel oleks organiseeritud? Soovite võimalust peita erinevaid osi, et saaksite ligipääsu erinevatele objektile, mis jäävad teiste varju? Soovite võimalust redigeerida oma mudeli kindlat detaili, ilma teisi kahjustamata? Kui vastasid küsimustele jaatavalt, siis peaksid kindlasti kasutada gruppe ja komponente. SketchUpiga töötades, peaks hakkama kasutama gruppe ja komponente nii varakult, kui vähegi võimalik.

Grupid isoleerivad erinevaid osi su mudelis ja kaitsevad end teineteise eest. Grupid võimaldavad muuta ja liigutada kollektsiooni korraga, selle asemel, et kõiki ükshaaval liigutada. Loomulikult saab gruppidesse luua ka alamgruppe.Selleks, et luua grupp, vali mitu objekti korraga, parem klikk hiirel ja vali "Make Group". Selleks, et luua komponent, vali "Make Component". Komponendid võimaldavad luua identseid koopiaid millestki. Kui teed mingil komponendil muudatuse, siis viiakse need muudatused läbi ka kõikidel teistel automaatselt.

Telgede lukustamine nooleklahvidega

Kui sa üritad luua mingit joont või midagi liigutada, siis teinekord on raske teha programmile selgeks, mis suunas sa seda teha soovid. Selleks et soovitud telg lukustada, vajuta nooleklahvile, kui midagi liigutad. Ülesnoolele vastab sinine telg, vasaknoolele roheline telg ja paremnoolele punane telg. NB! Saad kasutada ka SHIFT klahvi selleks, et lukustada telg, millel parasjagu oleks liikumas.

Mitmete üksuste valimine

Kui klikid tasapinnal select tool-iga, see valitakse. Kui tahad valida tasapinna ja ka selle servad, siis pead tegema topeltkliki. Kui tahad valida terve objekti pead tegema kolmekordse kliki. Isegi siis, kui oled teinud uue grupi, pead tegema kolmekordse kliki, et valida kõik gruppi kuuluvad objektid. Pea meeles, et saad valida ka mitmeid objekti korraga, kui joonistad objektide ümber valikukasti.

Ära kliki mõõtudekastil Value Control Box (VCB)

Paremal all nurgas SketchUpis on kast, mis näitab joonistatava detaili mõõte, kui oled parasjagu mõne tööriistaga töötamas. Paljud inimesed arvavad, et kui sinna kasti vajutada, saad sisestada joonistatava objekti mõõdud. Aga nii see ei ole. See näitab lihtsalt parasjagu mõõte, kui oled SketchUpis toimetamas. Näiteks ristküliku joonistamisel näed paremal pool nurgas parasjagu mõõte, kui suur on parasjagu objekt. Selleks, et luua ristkülik suurusega 10x20cm tuleb teha tasapinnal klikk, kirjutada klaviatuuril 10, 20 ja seejärel vajutada lihtsalt enter.

Kasutage klaviatuuri lühendkäsklusi

Algajana, võib olla natukene raske jätta kõike korraga meelde, aga kindel on see, et SketchUpis vahetad tööriistu väga tihti. Lihtne on nende käsklusi meeldejätta, kui neid ka kasutad. Klaviatuuri lühikäskluste kasutamine hoiab väga palju aega kokku ja modelleerimine tundub endale palju loomulikum.